Branşı ne olursa olsun sporcunun yarışmaya katılması heyecan verici ve streslidir. İyi bir hazırlık dönemi ile olumsuz faktörler en aza indirilir. Hazır sporcu hedef bir yarışma belirledi ise en az bir sene önce hazırlık sürecine girmelidir.

     Hazırlık sürecinde yapacağımız çalışmalar hem fiziksel hem de zihinsel olmalıdır. Yarışmaya az bir süre kaldığında güçlenmeye çalışmanın anlamı olmaz, hatta zararı olabilir. Teknik gelişim tamamlandığında fiziksel  kondisyonu arttırıcı antrenmanlar yapılmalıdır. Bu antrenmanlar özellikle minik sporcularda fazla ağırlık kullanmadan kendi vücut ağırlığımızı kullandığımız egzersizlerle olmalıdır.

HAZIRLIK DÖNEMİNDE BESLENMENİN ÖNEMİ

   Sporcunun  beslenme düzeninin dengeli olması önemlidir. Hazırlık döneminde antrenmanlar yoğun olacağından protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek hem performansı  yükseltecek hem de kasların gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.

OKÇULUKTA HAZIRLIK DÖNEMİNDE

    Okçulukta ok sayısını arttırmak fiziksel gücü geliştirir fakat kullandığımız kasların  kondisyonla güçlendirilmesi sporcuyu zihinsel anlamda da yarışma sırasında dayanıklı tutar. Çünkü sporcunun fiziksel gücü arttıkça kendine olan güveni de artar. Yarışmanın sonuna karar savaşmak, güçlü kalmak ve başarmak istiyorsak hazırlık döneminde mutlaka  kondisyon yapılmalıdır.

   Hazırlık dönemine başlarken ok sayılarının belli olduğu bir antrenman programı yapılmalıdır. Bu programda ok sayılarında çıkışlar inişler olmalı ve düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Dinlenmeler olmalı, antrenman programına eklenmelidir. Dinlenme de antrenmanın önemli bir parçasıdır.

   Yarışma yaklaştıkça stres, kaygı, heyecan artacağından hazırlık döneminde sporcunun zihinsel olarak da hazırlanması gerekir. Zihinsel hazırlık çalışmalarında sporcunun kendine güveninin artması ve başarılı olacağına inanması çok önemlidir. Antrenör sporcunun kapasitesini bilmeli ve gerçeği yansıtmalıdır. Fazla beklenti sporcu üzerinde olumsuz etki yaratır. Ama en önemlisi kazanmak için çaba göstermek ve çalışmaktır.

   Okçuluk %50 fiziksel %50 mental düşünce ile yapılan bir spordur. Heyecan mutlaka olan ve olması gereken bir durumdur. Bu heyecanın kontrol edilmesi çok önemli bir noktadır. Heyecanını kontrol edebilen sporcu yarışma kaygısını en aza indirir. İyi bir hazırlık dönemi geçiren, fiziksel gücü yüksek olan sporcunun bunu başarması zor olmaz.

   

     Hedeflerinizi belirleyip başarılı olmanız dileğiyle……..